Kirchner dekorace - Repasování Eu oken

Repasování Eu oken

pokročilá závada od konstrukčního spoje.JPG
Spodní  část žlábku je po impregnaci a vrchní část žlábku je po retušování - nutno vždy domíchat aktuální barevný odstín.JPG
Tmelení před retušováním.JPG
Nátěry a údřby Eu oken provádíme již 7 rokem. Za tuto dobu jsme vyděli již mnoho příčit poškození a rádi se s Vámi o tyto zkušenosti podělíme a nabídneme Vám řešení. 
 
Většinou se jedná o sled několika faktorů.

 

1.      Příprava a výběr dřeva.                                                                                                                                         Kvalitní dřevo pro zpracování na přesné díly do venkovního prostředí by mělo být káceno zejména v časech vegetačního klidu, kdy ve dřevě neproudí velké množství mízy a pryskyřic. Velkým problémem je také výběr druhu dřeva. Diskutabilní je například použití dubu a také dovozového dřeva.

 

2.       Včera na něm zpíval kos a dnes je z toho okno.                                                                                                   Dřevo by mělo být vysušeno přirozeně nebo v kombinaci se sušičkou. Dřevo pouze ze sušičky není dobré. Nejedná se jenom o vlhkost, ale také o biologické procesy, stažení pórů. Dobře vysušené a odleželé dřevo je více objemově stálé a má menší náchylnost k vstřebávání vlhkosti.

 

3.      Konstrukční řešení a provedení:

      a. bez vodorovných částí, na kterých by mohla stát voda přímo na nátěru

      b. voda se nesmí dostat do konstrukčních spojů a řezných ran

      c. okno musí mít oblé hrany, a to i na okapovém nosu na spodní části rámu a křídla,…

      d. okno musí být bez spojů v ploše

 

Ad a.

Dlouho stojící voda rychleji degraduje nátěr – řešením jsou okapničky a oplechování.

Ad b.

       Pokud by bylo dřevo živé, reagovalo by na řeznou ránu tak, že by vyloučilo pryskyřici, a tím by zamezilo vniknutí vody. Tuto vlastnost napodobíme tak, že použijeme pružný čirý přetíratelný tmel. To znamená, že do konstrukčních spojů a na řezné rány používáme tento tmel. Pak se voda nedostane do dřeva, i když praskne nátěr, protože je tam tmel, který je pružný. Neošetřením takového detailu může dojít až k vyhnití eurohranolu téměř zkrs. Řešení konstrukčního spoje není jen v nátěru. 

 

Ad c.

      Na oblé hraně je lepší stejnoměrná vrstva nátěru.

Ad d.

     Napojení Eu hranolů „v“ spojem je problematické kvůli nepřesnostem ve spoji a taky pohybu jednotlivých kousků rozdílného dřeva, i když jsou vnitřně převázané. Dochází opět k prasknutí nátěru a vniknutí vody s následnou degradací dřeva a nátěru. Vodě stačí i otvor, který není vidět pouhým okem. Nejspolehlivější je tento spoj neprovádět.

Na takovéto vady používáme polyesterový tmel na dřevo (Polytmel Dřevo od BKP), který lze probarvovat dle libosti olejovými barvami (nejlépe malířskými v tubách).

 

4.       Technologická nekázeň – vodou ředitelné nátěrové hmoty schnou rychle, a proto svádí k aplikaci dalších vrstev dřív, než doporučuje výrobce, což může vést k defektům nátěrů v důsledku špatné přilnavosti.

 

5.       Mechanické poškození – může vzniknout lidským vlivem (například kladivo) od montážníků, klempířů, fasádníků aj. stavebních barbarů.

 

6.       Údržba EU oken – poškození může vzniknout také bez údržbového užívání – dřevo je materiál, který se pohybuje i ve formě okna, a vznikají tak různé mikropraskliny a jiná poškození, které se musí řešit.

 

PřílohaVelikost
Spektra 02.09 jak_to_delame 10 2 09 EU 2 okna.pdf127.39 KB

Aktuality

MALÍŘSKÉ VZORY - ŠABLONY A VÁLEČKY RETRO

Díky naší zálibě v malířské řemesle, Vám můžeme provést celoplošný ornament tapetového stylu za pomoci původních celoplošných šablon jak moderního vzhledu tak i dekorativního.

 

 

 

 

RETRO STAVEBNÍ VÝPLNĚ

 

Repasujeme stavební výplně pro zachování původního vzhledu staveb.

 

 

 

 

 

Ze starého nové nebo s patinou tak umíme opravit okna, dveře, okenice a podobně včetně kování a drobných truhlářských opravách.

 

 

 

   

RENOVACE STARÉHO NÁBYTKU

Provádíme renovace starého nábytku například: židle, stoly, kredence a jiný nábytek. Níže jsou ukázky prací před a po realizaci.